Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

Haberler

Filtrele; TÜMÜ

2020 AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

2/1/2019 tarihli ve 30643 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin 12’nci maddesinin birinci fıkrasına ilişkin değişikliği içeren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Türkiye Barolar Birliği Resmi İnternet sitesinde yayımlandı

KİŞİSEL VERİLERİ İŞLENİŞ AMACI DIŞINDA KULLANAN BANKAYA KVK KURULU'NDAN CEZA

KVK Kurulu tarafından verilen 2019/277 karar numaralı 18.09.2019 tarihli kararla, bir banka tarafından kişisel veri sahibinin cep telefonu numarasını veriliş amacı dışında kullanması nedeniyle bankaya 100.000,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

ÜNLÜ İNŞAAT FİRMASINA İFLAS DAVASI AÇILDI - DAİRE SAHİPLERİ ORTADA KALDI

İstanbul Göktürk ve Arnavutköy’de inşa ettiği lüks konut ve villa projeleri ile adından söz ettiren Neo Yapı AŞ hakkında iflas davası açıldı.

AYM: RAMAZAN DAVULUYLA OLUSAN GÜRÜLTÜ DEVLET MÜDAHALESİNİ GEREKTİRMEZ

İzmir’de yaşayan D.Ö., ramazanda saat 03.30’da davul çalınmasına izin verilmesi suretiyle uyandırıldığını, gürültü niteliğindeki bu uygulamanın sağlıklı çevrede yaşama hakkını engellediğini iddia ederek Konak Kaymakamlığı aleyhine İzmir 4. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULU'NDAN YENİ İLKE KARARI

Veri sorumlusu nezdindeki kişisel verilere erişim yetkisi bulunan personelin yetkisi ve amacı dışında söz konusu verileri işlemesi hususunun değerlendirilmesi ile ilgili ilke kararı yayımlanmıştır.

DANIŞTAY HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİ İPTAL ETTİ

Danıştay 15. Dairesi, bankaların tüketicilerden hizmet karşılığı "hesap işletim ücreti" almasını düzenleyen yönetmelik hükmünü iptal etti.

YARGITAY SON SÖZÜ SÖYLEDİ: ALDATILAN EŞ ÜÇÜNCÜ KİŞİDEN TAZMİNAT TALEP EDEMEZ

Evlilik birliği devam ederken, eşlerden biri ile evli olduğunu bilerek birlikte olan üçüncü kişiye karşı diğer eş manevi tazminat isteyemez.

SULH CEZA HAKİMLİĞİ: HEM ARACIN ÇEKİLMESİ HEM DE İDARİ PARA CEZASI UYGULANMASI HAKKANİYETE AYKIRI

İstanbul 6’ncı Sulh Ceza Hakimliği’nin kararında, “108 TL’lik idari yaptırım kararının kaldırılmasına, dosya üzerinde yapılan inceleme 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 28/10 maddesi gereğince kesin olarak karar verildi” denildi.

BORÇ TAKIP KAÇMA DEVRİ ARTIK BİTTİ

Türkiye’de borçlanıp yurtdışına gidenler, uluslararası hukuktan kaçamıyor. İkili ve çoklu anlaşmalar çerçevesinde alacaklılar artık dünyanın pek çok ülkesinde tahsilat yaptırabiliyor.

ABD'DE SEYAHAT YASAĞINA MAHKEME ONAYI

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, kamuoyunda "seyahat yasağı" olarak bilinen ve çoğunluğu Müslüman nüfuslu ülkelerden ABD'ye seyahat etmek isteyen kişilere yasak getiren tartışmalı politikanın yasalara aykırı olmadığına hükmetti.

TRUMP TWİTTER TAKİPÇİLERİNİ ENGELLEYEMEYECEK

ABD New York'ta bulunan bir Federal Mahkeme, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden bazı kullanıcıları engellemesiyle ilgili davada kararını açıkladı.

YARGITAY, EŞİNİ MESLEĞİNDEN RAHATSIZLIK DUYARAK AŞAĞILAYAN KADINI KUSURLU BULDU

Yargıtay, eşini mesleğinden rahatsızlık duyarak aşağılayan kadını kusurlu buldu.