Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

BİLİŞİM & TEKNOLOJİ HUKUKU KÜTÜPHANESİ

Filtrele; TÜMÜ

VERİ İHLALİ NEDENİYLE MANEVİ TAZMİNAT HAKKI: AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI HUKUK SÖZCÜSÜNÜN GÖRÜŞÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kişisel verilerin gizliliğinin ihlal edilmesi ya da hukuka aykırı şekilde işlenmesi gibi durumlarda uğradığı zararların tazmini için tazminat talep edebileceği Kişisel Verileri Koruma Kanunu`nda (KVKK) düzenlenmiştir. KVKK`nın 14`üncü maddesinin (3) numaralı fıkrası, “Kişilik hakları ihlal edilenlerin, genel hükümlere göre tazminat hakkı saklıdır.” şeklindedir.

YAPAY ZEKÂ PATENT SAHİBİ OLABİLİR Mİ?

Öncelikle yapay zekânın ne olduğunu açıklamakla başlayalım; görevleri yerine getirebilmek için insan ve hayvan zekâsı taklit edilerek yapılandırılan bir zekâ çeşididir. Topladığı bilgilerle makineler tarafından görüntülenir.

HİNDİSTAN DİJİTAL RUPİ ÇIKARIYOR

Hindistan’da 2022 yılı içerisinde ülkenin para birimi rupi’nin dijital bir versiyonunun kullanıma sunulacağı duyuruldu.

YENİ KURULAN METAVERSE DERNEĞİ’NDEN İLK UYARI: SANAL ARAZİLERDEN UZAK DURUN

Metaverse, dünyada ve ülkemizde son zamanların en çok merak edilen ve ses getiren teknolojik gelişmesi olarak görülüyor. Metaverse konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan, Alphan Manas Metaverse Derneği’ni kurdu.

DÜŞÜK İNTERNET HIZI NEDENİYLE CAYMA BEDELİ ÖDEMEKSİZİN FESİH HAKKI GELDİ

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 18 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

GARTNER METAVERSE İLE İLGİLİ RAPOR YAYIMLADI

Raporda 2026 yılına kadar insanların %25’inin Metaverse’de iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatlerini ayıracağı öngörülmekte.