Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

Haberler

Filtrele; TÜMÜ

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULU'NDAN YENİ İLKE KARARI

Veri sorumlusu nezdindeki kişisel verilere erişim yetkisi bulunan personelin yetkisi ve amacı dışında söz konusu verileri işlemesi hususunun değerlendirilmesi ile ilgili ilke kararı yayımlanmıştır.

DANIŞTAY HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİ İPTAL ETTİ

Danıştay 15. Dairesi, bankaların tüketicilerden hizmet karşılığı "hesap işletim ücreti" almasını düzenleyen yönetmelik hükmünü iptal etti.

YARGITAY SON SÖZÜ SÖYLEDİ: ALDATILAN EŞ ÜÇÜNCÜ KİŞİDEN TAZMİNAT TALEP EDEMEZ

Evlilik birliği devam ederken, eşlerden biri ile evli olduğunu bilerek birlikte olan üçüncü kişiye karşı diğer eş manevi tazminat isteyemez.

SULH CEZA HAKİMLİĞİ: HEM ARACIN ÇEKİLMESİ HEM DE İDARİ PARA CEZASI UYGULANMASI HAKKANİYETE AYKIRI

İstanbul 6’ncı Sulh Ceza Hakimliği’nin kararında, “108 TL’lik idari yaptırım kararının kaldırılmasına, dosya üzerinde yapılan inceleme 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 28/10 maddesi gereğince kesin olarak karar verildi” denildi.

BORÇ TAKIP KAÇMA DEVRİ ARTIK BİTTİ

Türkiye’de borçlanıp yurtdışına gidenler, uluslararası hukuktan kaçamıyor. İkili ve çoklu anlaşmalar çerçevesinde alacaklılar artık dünyanın pek çok ülkesinde tahsilat yaptırabiliyor.

ABD'DE SEYAHAT YASAĞINA MAHKEME ONAYI

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, kamuoyunda "seyahat yasağı" olarak bilinen ve çoğunluğu Müslüman nüfuslu ülkelerden ABD'ye seyahat etmek isteyen kişilere yasak getiren tartışmalı politikanın yasalara aykırı olmadığına hükmetti.

TRUMP TWİTTER TAKİPÇİLERİNİ ENGELLEYEMEYECEK

ABD New York'ta bulunan bir Federal Mahkeme, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden bazı kullanıcıları engellemesiyle ilgili davada kararını açıkladı.

YARGITAY, EŞİNİ MESLEĞİNDEN RAHATSIZLIK DUYARAK AŞAĞILAYAN KADINI KUSURLU BULDU

Yargıtay, eşini mesleğinden rahatsızlık duyarak aşağılayan kadını kusurlu buldu.  

ANAYASA MAHKEMESİ, TERÖR SUÇUNDAN TUTUKLU OLANIN, MERKEZİ SINAVA GİRMESİNE İZİN VERİLMEMESİNİN EĞİTİM HAKKININ İHLALİNİ TEŞKİL ETMEDİĞİNE KARAR VERDİ

1985 doğumlu olan ve Sincan T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve/veya Paralel Devlet Yapılanması (PDY) ile ilgili terör suçlarından tutuklu olarak bulunan Fatih Dokur’un 2017 yılı DGS'ye girme talebi reddedildi.

ANAYASA MAHKEMESİ, SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN ÇALIŞANIN BİREYSEL BAŞVURUSUNU AÇIKÇA DAYANAKTAN YOKSUN BULDU

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (Hastane) veri kayıt işletmeni olarak çalışan Pınar İçel’in, 15 Temmuz sonrası yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeni ile iş sözleşmesi feshedildi.

ABD YARGITAYI, POLİSİN CEP TELEFONU KONUM VERİLERİNİ KULLANMASINA KISITLAMA GETİRDİ

ABD Yargıtay’ı, şüphelilerin geçmiş konumlarını tespit eden cep telefonu verilerinin polis tarafından elde edilebilmesine kısıtlama getirdi.

REKABET HUKUKUNDA HAKİM DURUMUN KÖTÜYE KULLANMASI HALLERİNDEN YIKICI FİYATLANDIRMADA MALİYET ALTI FİYATLAMA VE HASAT DÖNEMİNİN ÖNEMİNİ VURGULAYICI GÜNCEL KURUL KARARI

Hakim durumun kötüye kullanılması hallerinden “yıkıcı fiyatlandırma”nın tespiti için 4 önemli unsur vardır.