Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

HİNDİSTAN DİJİTAL RUPİ ÇIKARIYOR

HİNDİSTAN DİJİTAL RUPİ ÇIKARIYOR

Hindistan’da 2022 yılı içerisinde ülkenin para birimi rupi’nin dijital bir versiyonunun kullanıma sunulacağı duyuruldu. Hindistan, bu yıl içinde dijital rupi çıkaracağını açıkladı. Nakit parayı tedavülden kaldırmaya yönelik adımlar attıklarını belirten Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, “Merkez Bankası’nın dijital para birimi dijital ekonomide büyük bir itici güç olacak” diyerek bunun, dijital ekonomiye önemli bir destek sağlayacağını, aynı zamanda para birimi yönetimini verimli ve ucuz hâle getireceğini ifade etti.

Yapılan açıklamada dijital varlıklardan elde edilen gelirden %30’luk vergi alınacağı belirtildi. Böylelikle dijital varlıklar ülkenin en yüksek vergi bandına tabi tutulmuş oldu.

Bakan Sitharaman, kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin sıklığı ve büyüklüğündeki artışın, özel bir vergilendirme uygulamasını kaçınılmaz kıldığını söyledi. Söz konusu plana göre dijital varlıkların hediye edilmesi de vergilendirilecek.

BBC’ye konuşan bir Hint kripto para borsasının kurucularından Sumit Gupta, bu adımın dijital varlıklara meşruiyet sağlayacağını belirtti. Çin’de Kış Olimpiyatları öncesinde devam eden dijital yuan denemelerinin ardından Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi Hindistan’dan gelen resmi dijital para birimi duyurusu, son dönemin bu kapsamdaki öne çıkan gelişmesi durumunda.

Çin’de düzenlenen Olimpiyatlar öncesinde vatandaşlara dijital yuan dağıtılmış ve alışverişlerinde bunları kullanmaları teşvik edilmişti. Diğer yandan ülkede kripto para ticareti ve madenciliği yasak. İngiltere’de ise Merkez Bankası ve Hazinenin, CBDC olarak bilinen merkez bankası dijital para birimi için araştırmalarını tüm hızıyla devam ettirdiği kaydediliyor.


Kaynak: 
https://fintechistanbul.org/2022/02/03/hindistan-dijital-rupi-cikariyor/


MAKALEYİ PAYLAŞIN
MAKALEYİ YAZDIRIN