Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

GARTNER METAVERSE İLE İLGİLİ RAPOR YAYIMLADI

GARTNER METAVERSE İLE İLGİLİ RAPOR YAYIMLADI

Bilişim teknoloji alanında önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan Gartner, 28.01.2022 tarihinde Metaverse ile ilgili rapor yayımladı. Raporda Metaverse ile ilgili çeşitli öngörülere, yatırımcılara yönelik bazı tavsiyelere yer verildi. Kalıcı ve gelişmiş sürükleyici deneyimler sunan Metaverse, gelişmiş fiziksel ve dijital gerçekliğin yakınsamasıyla yaratılan kolektif bir sanal açık alan olarak tanımlandı. İzole ortamlarda gerçekleşen sanal arazi satın alma, sanal evler inşa etme, sanal bir sosyal deneyime katılmak gibi faaliyetlerin Metaverse’de yer alacağı belirtilen raporda, Metaverse teknolojilerinin benimsenmesinin hala erken bir aşamada olduğu ve bu nedenle yatırımcıların bu alanda yatırımlarını sınırlı tutması gerektiğine ilişkin bir tavsiyeye yer verildi.

Raporda 2026 yılına kadar insanların %25’inin Metaverse’de iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatlerini ayıracağı öngörülmekte. Dijital para birimleri ve değiştirilemez belirteçler (NFT'ler) tarafından etkinleştirilen bağımsız bir sanal ekonomi olduğu belirtilen Metaverse’in birden fazla teknoloji ve eğilim gerektirmesi nedeniyle bütünleştirici bir yeniliği temsil ettiği ifade edildi.

Gartner, Metaverse’de aşağıda yer alan faaliyet ve aktivitelerin gerçekleşmesini bekliyor:


- Çevrimiçi avatarlar için kıyafet ve aksesuar satın almak

·       - Djital arazi satın almak ve sanal evler inşa etmek

·       - Sanal bir sosyal deneyime katılmak

·       - Sürükleyici ticaret yoluyla sanal alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmak

·       - Sürükleyici öğrenmeyi deneyimlemek için sanal sınıfları kullanmak

·       - Dijital sanat, koleksiyon ve varlık satın almak (NFT)

 

Raporda, iş dünyası için var olabilecek fırsatlar ise şu şekilde sıralanmıştır:

- Yükseköğrenim, tıp, askeri ve diğer sektörlerde daha sürükleyici bir öğrenme deneyimi sunabilir.

- Son iki yılda popülerlik kazanmış olan sanal etkinlikler artık daha entegre teklifler sunabilir.

·      - Perakende, erişimini daha karmaşık ürünlere olanak tanıyan sürükleyici bir alışveriş deneyimine genişletebilir.

·       - İşletmeler, neredeyse artırılmış çalışma alanları aracılığıyla çalışanlarıyla daha iyi etkileşim, işbirliği ve bağlantı kurabilir.

·       - Sosyal medya, kullanıcıların üç boyutlu avatarlarla etkileşime girebileceği Metaverse'e geçebilir.

Gartner, Metaverse teknolojilerinin adım adım gelişmesi ve benimsenmesi nedeniyle, yatırımcıların yüklü yatırımlardan kaçınması gerektiğine dikkat çekiyor. Hangi yatırımların uzun vadede uygulanabilir olacağının belirlenmesi için henüz erken olduğunu, aşırıya kaçılmadan küçük uygulamalar ve faaliyetlerle bu alanı keşfetmek ve öğrenmek gerektiğini belirtiyor.

Teknoloji inovasyon liderlerinin yapabilecekleri ise; yerleşik altyapıdan ve Metaverse katılımcılarından yararlanan dijital iş stratejileri geliştirmek, Metaverse ile yeni fırsatlara ve iş modellerine odaklanan fikir ve inovasyon yönetimine öncülük etmek, bu yeni kalıcı ve merkezi olmayan ortamda benzersiz teknoloji riskini, gizlilik ve güvenlik faktörlerini göz önünde bulundurarak ilerlemek şeklinde ifade ediliyor.

 

Kaynak: https://www.gartner.com/en/articles/what-is-a-metaverse-

MAKALEYİ PAYLAŞIN
MAKALEYİ YAZDIRIN