Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

YENİ KURULAN METAVERSE DERNEĞİ’NDEN İLK UYARI: SANAL ARAZİLERDEN UZAK DURUN

YENİ KURULAN METAVERSE DERNEĞİ’NDEN İLK UYARI: SANAL ARAZİLERDEN UZAK DURUN

Metaverse, dünyada ve ülkemizde son zamanların en çok merak edilen ve ses getiren teknolojik gelişmesi olarak görülüyor. Metaverse konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan, Alphan Manas Metaverse Derneği’ni kurdu. Bu derneğin kurulmasının amacını derneğin kurucusu Manas, “Metaverse’ün Türkiye’de daha iyi anlaşılması, bilincin oluşması ve literatürün oluşması için konunun uzmanı olan 25 isimle Metaverse Derneği kuruyoruz. Amacımız bilincin artması ve insanların odağını arsa vb. spekülatif alanlardan teknolojik gelişime ve yeniliğe yönlendirmek. Metaverse’te özellikle Türkiye ve dünya haritası üzerinde olan varlıkların ya da arsaların satın alınması anlamlı değil. Metaverse’te arsa vb. alanları yatırım aracı görmek yerinde değil ve riskli. Çünkü Metaverse sınırsız evreni tarif ediyor ve arzı tanımlamak belli değil. Örneğin x Metaverse’ten arsa aldığınızda bir başkasının da y Metaverse’ü içinde aynı arsayı almayacağının garantisi yok.” şeklinde açıkladı. 

Manas, "İnternetin geçmişine baktığımız zaman ilk web siteleri 1995 yıllarında yapılmaya başladı. O zamanlar reklam ajansları şirketlere web sayfası yapıyordu ve reklam ajansları tecrübe kazandılar. Biz şu anda Metaverse konusunda internetin 1994-1995 yıllarındaki gibiyiz. Önümüzde takribi 3 sene var. 3 sene içerisinde çok şey değişecek. Yavaş yavaş 3 boyutlu algısal evrenin içinde girmeye başlayacağız hatta evrenler içerisinde hareket edeceğiz. Bir evrenden başka bir evrene geçmeye başlayacağız çünkü herkesin evreni farklı olacak. Belki Facebook’un evrenine gireceğiz belki onun evreninden çıkıp Google'ın evrenine gireceğiz. Bu evrenler arasında seyahat etmeye başlayacağız. Bu işin sonu insanoğlunun ölümsüzlüğü aramasına kadar gidiyor. Ruhunu, bilinci bir avatara aktarmak ve bu avatarın yaşamına devam etmesi şeklinde yorumlanıyor" ifadelerini kullandı.

"Facebook'un kendi Mataverse projesi ile beraber bizim hayatımızın bütün kontrolünü ele almaya çalışacak ama biz de Türkiye'de kurduğumuz Mataverse Derneği ile farkındalık yaratmak istiyoruz" vurgusunu yapan Manas, şunları söyledi:

"Dünya merkeziyetsiz bir yapıya doğru gidiyor. Reklam verenin oyuncağı olmak istemiyorum o yüzden de benim evrenim merkeziyetsiz olsun ki kimse bana müdahale edemesin, kimse bana istemediğim takdirde reklam vermesin. Yaşamımı kimse kontrol etmesin diyebilmemiz gerekiyor ki bu da merkeziyetsiz evrenlerde ancak gerçekleşecek."

Manas, "Özellikle dünya haritası üzerinde gerçek tapuya dayalı Türkiye’deki şehirleri ve gerçek konut ve arsaları içeren satışlara rağbet gösterilmemesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü bunu yapan en az 10 firma var. Satın aldığınız bir yerin aynı anda birçok platformda satılıyor olması anlam yaratmadığı gibi değer yaratması da söz konusu değil. İtalyan bir şirket, dünyadaki arsa alımlarının yüzde 95’inin Türkler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Bizim milletimizde topraktan girme girilir, arsa değerlenir gibi bir konu yani genetiğimize işlemiş bir konu. Aynı zamanda fırsatçıyızdır, safızdır çabuk ikna oluruz ama bu 6 kurşunla Rus ruleti oynamak gibi bir şey bu kazanma şansınız yok. Verilen bu paralar heba olup gidecek" değerlendirmesini yaptı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/20220121/yeni-kurulan-metaverse-dernegiden-ilk-uyari-sanal-arazilerden-uzak-durun-paraniz-heba-olur-1052998179.html

https://www.cumhuriyet.com.tr/bilim-teknoloji/metaverseu-yanlis-anladik-1903590

MAKALEYİ PAYLAŞIN
MAKALEYİ YAZDIRIN