Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

OTOPARK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI. HER DAİREYE BİR OTOPARK ZORUNLU OLUYOR

OTOPARK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI. HER DAİREYE BİR OTOPARK ZORUNLU OLUYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca nüfusu 10000 ve daha fazla olan yerleşmelerde, nüfusu 10000'den az olmakla birlikte imar planı onaylanmış yerleşmelerde ve alanlarda ve imar planı bulunmamakla beraber yönetmeliğin uygulanacağına dair idarelerce karar alınan bütün yerleşmelerde, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapı ruhsatı düzenlenecek binalarda araçların yol açtığı parklanma ve trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerde otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tespit ve giderilme esaslarına düzenleme getirildi. Bakanlık tarafından hazırlanan yeni Otopark Yönetmeliği 22.02.2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda eski yönetmelikte yer alan her üç daireye bir otopark zorunluluğu, her bir daireye bir otopark alanı ayrılması şeklinde revize edildi. Ayrıca belediyelerin bu sayıyı ihtiyaca göre artırabilmeleri sağlandı.

Yönetmeliğe göre ön bahçe genişliği en az 7 metre olan parsellerde, binaya en az 2 metre mesafe bırakmak kaydıyla ön bahçede açık otopark yapılabilecek.

Komşu iki parselin sahiplerinin anlaşması ve tapuya şerh düşülmesi halinde de aradaki duvar kaldırılarak bu alanın geçiş yolu şeklinde düzenlenmesi kaydıyla komşu bina bahçeleri de ortak otopark olarak kullanılabilecek.

Zeminin altında kalmak kaydıyla yan ve arka bahçelerin tamamının altı, ön bahçenin de yola 3 metre mesafe kalana kadar altı tamamen otopark yapılabilir hale getirilecek.

Otopark teşkil edilemeyen binalara ise yürüyüş mesafesindeki başka bir otoparktan yer gösterilmesi gerekecek ve bu durum tapuya şerh edilecek.

Her 20 park yerinden birinin engelli işareti konularak engelliler için ayrılması, bütün otopark türlerinde otopark alanının %1' inden az olmamak üzere ilave alan bisiklet ve motosiklet park yeri olarak ayrılması zorunlu hale getirildi.

 

Kaynak: Resmi Gazete

HABERİ PAYLAŞIN
HABERİ YAZDIRIN