Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

MADEN İŞ YERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

MADEN İŞ YERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, 18 Kasım 2017 Tarihli ve 30244 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yer altı maden iş yerlerinde kullanılan bant konveyörler, "TS EN 14973" standardına uygun olacak. Taşıma bantları ile ilgili standarda uygunluk işlemleri, bugünden itibaren 3 yıl içinde tamamlanacak.

Bu sürede yer altı maden işyerlerinde malzeme, cevher ve pasa taşımada kullanılan bant konveyörler, antistatik ve alev yürütmez özellikte olacak, ısınmayı veya tutuşmayı tespit etmek üzere sensörler ve ortaya çıkabilecek herhangi bir yangının ilerlemesini durduracak sıklıkta soğutma ve söndürme sistemi ile donatılacak. Konveyörlerin yanı sıra tahrik grupları da yangını durduracak özellikte olacak ve sensörlerin olup olmayacağı ve sayıları ile konumları iş yeri özellikleri dikkate alınarak sağlık ve güvenlik dokümanında belirtilecek.

Yer altı maden işyerlerindeki kurtarma istasyonunda bulunacak malzeme ve ekipmanların özellikleri, sayısı ve bu ekipmanların periyodik kontrolleri ve kalibrasyon sıklıkları sağlık ve güvenlik dokümanına kaydedilecek.

Yer üstü maden işyerlerinde kurtarma istasyonunun kurulup kurulmayacağına iş yeri özellikleri ve acil durum tatbikatları dikkate alınarak karar verilecek. Bu durum da sağlık ve güvenlik dokümanında yer alacak.


Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERİ PAYLAŞIN
HABERİ YAZDIRIN