Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

KOZA ALTIN: "LONDRA MAHKEMESİ KARAR VERMEMİŞTİR."

KOZA ALTIN: "LONDRA MAHKEMESİ KARAR VERMEMİŞTİR."

Koza Altın “Londra Mahkemesi, Türkiye ve Kayyım heyetinin, Koza Ltd’nin malvarlığı üzerinde bir yetkisi olmadığına dair herhangi bir karar hiçbir surette vermemiştir”dedi

Cuma günü Reuters’ın haberine göre Londra Yüksek Mahkemesi, Akın İpek’in Türkiye’de el konulan varlıklarının dışındaki Koza Ipek’in İngiltere’deki medya ve madencilik varlıkları üzerinde Türk kayyumların hakları bulunmadığına karar verdiğine yönelik haberler vardı.

Koza Altın’ın  Kamuoyu Aydınlatma Platformu’a (KAP) yolladığı açıklama aşağıda bulunuyor:

Şirketimizin eski yönetim kurulu üyesi Akın İpek tarafından İngiltere’de kurulu ve % 100 ekonomik iştirakimiz olan Koza Ltd’nin kontrolünün Akın İpek tarafından usulsüz şekilde ele geçirilmesi sonucu Sermaye Piyasası Kurulu’nun 04.02.2016 tarih ve 44649743-663.09-E.1328 sayılı bildirimi uyarınca Şirketimizin başlattığı Genel Kurul sürecine karşı Akın İpek tarafından açılan ve Londra High Court of Justice Chancery Division nezdinde devam etmekte olan dava ile ilgili Reuters haber ajansı, 22.12.2016 tarihinde bir haber yayınlamıştır. Türk basınında çeşitli kuruluşlar Reuters haberini kaynak alan aynı yönde haberler yayınlamıştır.

Haber, Londra Mahkemesi’nin Türk kayyımlarının Koza Ltd’nin Birleşik Krallık’taki malvarlığı üzerinde bir hak iddia edemeyeceği yönünde bir karar verdiği başlığıyla verilmiştir. Başlık bütünüyle gerçeğe aykırıdır. Ayrıca haber metninden, mahkemenin nihai karar verdiği çıkarımı yapılmaktadır. Söz konusu ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Öncelikle Mahkeme’nin vermiş olduğu kararlar ara karar niteliğinde olup, yargılama devam etmektedir. Şirketimiz davanın tarafı olup, Mahkeme Şirketimizin iştiraki Koza Ltd’ın genel kurulunu toplantıya çağırma yetkisinin mevcut olup olmadığı konusunda yapacağı incelemenin kapsamı hususunda ara karar oluşturmuştur. Mahkeme Türkiye ve Kayyım heyetinin, Koza Ltd’nin malvarlığı üzerinde bir yetkisi olmadığına dair herhangi bir karar hiçbir surette vermemiştir.

Ayrıca Mahkeme Koza Ltd. fonlarının bulunduğu finansal kuruluşun değiştirilmesi talebini kabul etmiştir. Koza Ltd. malvarlığı tarafların Mahkeme’ye verdiği taahhütler doğrultusunda sadece Koza Ltd’nin olağan ticari işlemleri için kullanılabilir. Bu şekilde Paranın kullanımı şartlara bağlanarak yatırımcıların hakları korunmuştur. Dolayısıyla devam eden yargılama ile ilgili olarak yatırımcılarımızın bu tür yanlı söylentilere itibar etmemesini saygılarımızla arz ederiz.

 

Kaynak: http://eborsahaber.com/gundem/koza-altin-londra-mahkemesi-karar-vermemistir/

HABERİ PAYLAŞIN
HABERİ YAZDIRIN