Özgün Law Firm

Özgün Law Firm

GEÇEN YIL 213 BİN BOŞANMA DAVASI AÇILDI

GEÇEN YIL 213 BİN BOŞANMA DAVASI AÇILDI

Medya takip kuruluşu Ajan Press’in adli istatistiklerinden edindiği bilgilere göre, Türkiye’de geçtiğimiz yıl içerisinde 212 bin 945 boşanma davasının 113 bin 892’si evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle eşlerden birinin boşanmak istememesi ya da her iki eşin boşanmak istemesine karşılık boşanmanın hukuki sonuçlar çerçevesinde sağlanamaması durumunda çekişmeli olarak açıldı. Benzer nedenlerden mahkemelerdeki anlaşmalı boşanma davası sayıları ise 94 bin 622 olarak belirlendi.

Boşanma davalarının en çok açıldığı iller incelendiğinde, 45 bin 534 boşanma davası ile İstanbul’un başı çektiği; İstanbul’u 18 bin 594 dava ile Ankara’nın, 17 bin 755 dava ile İzmir’in takip ettiği görülüyor. Boşanma davalarının en az açıldığı iller ise Bayburt, Hakkari ve Şırnak olurken geçtiğimiz yıl açılan davalardan 198 bin 62’si karara bağlandı. Boşanmaya en çok neden olan etkenler arasında zina, terk, ortak hayatın yeniden kurulamaması, hayata kast ve onur kırıcı davranışlar yer aldı.

Öte yandan, mahkemelerde suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, akıl hastalığı ve diğer nedenlerden dolayı ise toplam 684 dava görüldü.


Kaynak: Terazi Aylık Hukuk Dergisi

HABERİ PAYLAŞIN
HABERİ YAZDIRIN